feel alive @ lucousek.wz.cz
témata blogu
luci kultura foto
bylo je a bude
16.04. - Beatsteaks @ Hamburg
02.–04.07. - Vilnius
13.–23.07. - Berlin & Meck-Pomm
jsem ráda anachronická
Hermann Hesse - Unterm Rad
Světlana Alexijevičová - Doba z druhé ruky
Wladimir Kaminer - Russendisko
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet
Erich Fromm - Die Seele des Menschen
Robert Musil - Der Mann ohne Eigenschaften
Carlos Ruiz Zafón - La sombra del viento
Stephen Kotkin - Stalin
co si pouštim do uší
koho ráda čtu
Adriana // Ailyn // Amelli // Anička // Bee // b.u.n.k.a. // Cassidy // Ceder // Charlotte // Corwex // der Dány // Duo Sviní // Elena // Elilina // Erakis // Felix // Honza // Jilm // jmf // Jodie // Juneau // Kamil // Katie // Laura // Lejla // Leyla // m. // Mary // Miren // Natalia // Natálka // Peťulka // Pif // Pól // Quanti.ie // Quanti.cz // Téra // oldWaiders // Waiders // zcr //
co sleduju
el país // FAZ // guardian // nyx // nzz // respekt // spiegel // zeit //
lucousek.wz.cz
© by lucie 2002–2014

14/01/2010

mám ráda, když se setkávají různé světy

Tak to je posláním novináře, být povrchní, řekl mi ten, o němž nevím, co si mám myslet. Ale no jistě. Po cca roce jsem opět obdržela konspirací zavánějící pozvánku do bytového divadla, v němž jsem se posledně seznámila s jedním mladým spisovatelem, s nímž jsem od té doby friend na fejzbůku. Tentokrát tam nebyl. Nicméně kluk, co by měl bejt herec, dokázal precizněji vysvětlit, proč tato tajná setkání pořádá a jaký pro něj mají význam.

A pak jsem dopoledne strávila se dvěma ženami z Paříže. Během několika málo dní v Praze chtějí nadchnout určité lidi pro evropský projekt, který se má táhnout čtyřmi hlavními městy našeho kontinentu. To hlavní, co žádají, je kreativita a vlastní aktivita. Na výsledku vlastně nezáleží, samotný proces je cílem. Trvalo nám to, nicméně jsme si porozuměly. Nadchla jsem se.

Jak by to asi napsal Kafka, o kterého jde. Dopis otci, mezigenerační konflikt, otázka vzdělávání. Jak to aktualizovat, proměnit? Matka a syn? Žena s výraznou horní polovinou těla na úkor širokých mateřských beder. A mladší muž. Servilní mladší muž. Spíš koloušek než odrzlý hýčkaný synek. Paní inženýrka, jež byla okradena o drahocený čas. Paní inženýrka (ekonomie, patrně), která slovo umělkyně vyslovuje s pohrdáním. To se přece... ne, nikoliv na akademické půdě. A myšlení pouze ve strukturách dokumentů, které procházejí úřadem. Úřadem s velkými měkkými koženými křesly. Úřadem za zamčenými dveřmi, bezpečně oddělujícími studentský póvl. Interní ubytovací kapacity - pro jiné papaláše v nejvyšších funkcích. Bázeň v hlase. Bázeň z vyslovených titulů. Jako za Rakouska, jako za Rakouska. Tehdá Kafku taky nechápali.

Lucinka @ 18:10 | << | permalink | >>